1. – 7. 8. Světový týden kojení

Kojení: nadace života.“ Tak zní letošní slogan Světového týdne kojení, který je více jak 20 let důležitou aktivitou Světové aliance pro kojení (http://waba.org.my/).

 

Světová aliance pro kojení

Světová aliance pro kojení (dále jen „WABA“) vznikla 14. února 1991 a v dnešní době představuje globální síť organizací a jednotlivců, kteří věří, že kojení je právo všech dětí a matek a které se věnuje ochraně a podpoře tohoto práva. Dnes pracuje WABA ve velmi úzké spolupráci s dalšími významnými organizacemi jako například s organizací UNICEF.

 

 

Postoj a podpora kojení z historického hlediska

 

Postoj a podpora kojení, jak je známe dnes, nebyla vždy ve společnosti samozřejmostí. Zejména do 5. století našeho letopočtu ženy ze zámožných řad nechtěly skrze estetické důvody kojit vůbec. Tuto roli často přenechávaly otrokyním.

 

Trend koncem 18. – 19. století začíná ukazovat Francie, kde matky, které kojily své děti, dostávaly podporu od státu. I lékaři rakouské monarchie začínají šířit ideje o výhodách kojení. Efekt ovšem nebyl příliš valný a na klinikách se začalo pracovat na poli umělé výživy. Nájemné kojení ustupuje a postupně mizí až po první světové válce. Důležitou roli představovaly hlavně porodní báby, které během šestinedělí dohlížely na rozvoj laktace a zacvičovaly matky ve správné technice kojení.

 

 

Počátkem 20. století nastal opět obrat o 180 stupňů; v zámožných rodinách bylo preferováno krmení z láhve umělou výživou, z čehož se postupně budovala móda. S rozvojem umělé výživy ustupuje i kojení a názor, že umělá výživa je stejně dobrá jako mateřské mléko sdílely nejen matky ale i zdravotníci.

 

S celosvětovou podporou kojení se setkáváme až počátkem 70. let 20. století.

 

 

 

Laktační liga České republiky (dále jen „LALI“)

 

LALI působí v České republice jako nezisková organizace s hlavním posláním podporovat, propagovat a vysvětlovat význam kojení. Zaměřuje se zejména na výuku laktačních specialistů, provoz Laktačního centra s Národní linkou kojení a v neposlední řadě vytváří také specializovaná laktační centra v regionech ČR.

Seznam vyškolených laktačních poradců ve Středočeském kraji naleznete zde. LALI připravuje také řadu aktivit spojených s týdnem kojení, které naleznete na jejich webových stránkách

 

A nezapomeňte - Český týden kojení proběhne v České republice ve dnech 17. – 23. září 2018, ten světový již začátkem posledního měsíce prázdnin.

 

 

 

 

Praha 31. 7. 2018

Ing. Iveta Doskočilová - zdravotní politika

 

 

 

 

Zdroje textu:

http://waba.org.my/about-waba/contact-us/

http://worldbreastfeedingweek.org/

http://www.kojeni.cz/

https://is.muni.cz/el/1411/podzim2014/MNKV0933p/Podpora_kojeni2_pro_Mgr_Vyziva.pdf