10. 10. - Světový den duševního zdraví

Den, který usiluje o dlouhodobé zlepšování péče o duševní zdraví a zvýšení povědomí o problematice je dalším významným dnem ve zdravotnictví, který se zapsal do světové paměti. Od prvního vyhlášení uplynulo již 26 let (10. 10. 1992) a samotné vyhlášení v roce 1992 bylo zcela první aktivitou nově vznikající Světové federace pro duševní zdraví. Od té doby se Světový den 10. 10. slaví každoročně.

 

 

Co si představit pod pojmem duševní zdraví?

 

Duševní zdraví znamená dobrou kondici celé osobnosti. Duševně zdravý člověk je schopen přijímat a zpracovávat informace, řešit problémy, logicky myslet, vytvářet nové věci, aktivně se zúčastňovat dění kolem sebe a adaptovat se na nové situace. Umí dobře komunikovat, je citově vyrovnaný, zvládá vlastní emoce, ale zároveň se dovede uvolnit.

 

 

 

Co když „duše bolí“?

 

Pokud prožíváte silné a opakované úzkosti, které negativně zasahují do vašeho života, cítíte se unavení, vyčerpaní, nevěříte si, máte strach nebo vás nic nebaví, do ničeho se vám nechce, v ničem nenacházíte smysl, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

 

Psycholog využívá zejména psychologické prostředky pomoci, tzv. psychoterapii. Psychiatr může navíc naordinovat léčiva k odstranění některých potíží.  Rovněž můžete využít služeb specializovaných poraden např. pedagogicko-psychologické poradny (pro děti) nebo manželské poradny.

 

Výčet psychologických poraden v našem kraji

 

 

Světový den duševního zdraví v Berouně

 

Ve středu 10. 10. 2018 pořádá Kavárna Jiná káva nejen pro občany Berouna Světový den duševního zdraví. Startuje se už v 9 ráno, v červeném stánku kavárny Jiná káva na Husově náměstí, ale oslavy budou probíhat až do desáté večerní.

 

Podávat se bude nejen káva, ale hlavně informace přímo od člověka se zkušeností, který si duševním onemocněním prošel. Peer konzultant (člověk se zkušeností) bude na místě od 9:00 do 11:00. Na místě si budete tedy moci promluvit přímo s někým, kdo si zažil trápení duše. K vidění zde bude také malá výstava fotek, k zapůjčení odborná literatura a k vyzkoušení klecové lůžko či svěrací kazajka.

 

Stánek se zavře v 16:30, ale od něj se rozjed bláznivá cyklojízda“ po Berouně, která skončí u Jiné kávy, kde už bude čekat kuchař připraven grilovat vegetariánské speciality. Po občerstvení se dokonce můžete v Jiné kávě naučit několik relaxačních technik a nalezením vnitřních zdrojů se vyzbrojit do boje proti stresu.

 

Poslední aktivitou oslav bude promítání filmové klasiky Klub Rváčů.

 

 

 

 

 

!!! Příběhy duše jen do 10. 10. 2018 !!!

 

Kavárny Café Fénix a Cukrářství u Vocásků v Čelákovicích zvou návštěvníky nejen na dobrou kávu, ale také na skutečné příběhy lidí, kterým do života vstoupila duševní nemoc. Příběhy duše končí již tuto středu, proto je nejvyšší čas na dobrou kávu a trochu zamyšlení k tomu.

 

 

 

 

 

Zdroje textu:

 

https://wfmh.global/?s=world+mental+health+day

https://dusevni-zdravi-a-psychologie.zdrave.cz/mezinarodni-den-dusevniho-zdravi/

http://www.tdz.cz/program/akce?id=44&a=pribehy-duse-i.

https://www.uvn.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=3441&Itemid=1578&lang=cs

https://www.firmy.cz/Prvni-pomoc-a-zdravotnictvi/Zdravotnicke-sluzby/Zdravotni-poradny/Psychologicke-poradny/kraj-stredocesky

 

 

Praha, 8. 10. 2018

Ing. Iveta Doskočilová - krizová manažerka a referentka pro zdravotní politiku KHS StčK