17. 10. - Světový den úrazů

Světový den úrazů bychom mohli tematicky přiřadit pod týden kostí a kloubů. Vznikl roku 1992, kdy jej OSN vyhlásila jako upozornění na úrazy a hlavně přecházení úrazům, neboť k úrazu můžeme přijít v zaměstnání nebo v běžném životě a právě proto je důležitá prevence, aby se úrazy nestávaly zbytečně.

 

 

Úrazy u seniorů

 

Mezi nejčastější příčiny zranění u seniorů patří pády. Nejčastějším důvodem k hospitalizaci seniorů na úrazových odděleních bývají zlomenina krčků stehenní kosti, komprese obratlů, zlomenina zápěstí a poranění mozku (otřes, krvácení, zhmoždění). Je důležité zmínit, že pád u seniora z více jak 20 procent znamená středně těžké nebo vážné zranění, které snižuje přechodně nebo trvale mobilitu a soběstačnost. Vždy je potřeba trochu opatrnosti a předvídatelnosti.

 

 

 

 

 

Bezpečný domov pro seniory

 

Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze odstartovala letošním rokem sérii přednášek věnované právě seniorům. Jednou z přednášek je také Bezpečný domov pro seniory. V přednášce, která trvá asi 45 min, se senioři dozví rady, jak zabránit úrazům a jak si zařídit svůj byt či dům bezpečněji i bez větších nákladů nebo úsilí. Přednáška je zaměřená jak na jednotlivé pokoje bytu či domu, ale upozorňuje také na úrazy spojené s chodbou nebo schody, žebříky a schůdky a zaměřuje se také na bezpečnost při běžných denních pochůzkách.

 

 

 

 

 

A nezapomeňte – nehody nejsou náhody. Tak ve středu všichni pravou nohou!

 

Praha, 16. 10. 2018

Ing. Iveta Doskočilová - krizová manažerka a referentka za zdravotní politiku KHS StčK

 

 

 

Zdroje textu:

http://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/svetovy-den-urazu-181/

vlastní