20. 10. - Světový den osteoporózy

Co je to osteoporóza?

 

Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury.  Při tomto onemocnění kosti ztrácejí vápník, tedy minerál, který způsobuje jejich tvrdost, přičemž nedochází k jeho plynulému a stejně hodnotnému doplňování. Tím se kost stává křehčí a snadněji se zlomí.

 

 

 

Příčiny osteoporózy

Osteoporóza je chronické onemocnění, které může zůstat dlouho nepoznáno. Prvním projevem mohou být silné bolesti v zádech. U pacienta může dojít ke zlomenině kosti překvapivě již při malém úrazu nebo pádu nebo při běžné situaci, například při doskoku ze schodů a podobně. Zlomeniny se nejčastěji objevují v zápěstí, v krčku stehenní kosti nebo v páteři. Dalším klinickým příznakem může být postupná ztráta tělesné výšky, což provází pomalý vývoj "kulatých" zad. Osteoporóza může být odhalena i při rentgenovém vyšetření, kde může být vidět řídnutí kosti.

 

 

Nejčastější příčiny osteoporózy jsou:

  • úbytek pohlavních hormonů (netýká se jen žen, ale i mužů, u kterých dochází k tzv. andropauze),
  • nedostatek vitamínu D (ten může být způsoben buď nedostatečným přísunem vitamínu D do těla, nebo poruchou jeho vstřebávání),
  • nedostatek tělesné aktivity (včetně dlouhodobého upoutání na lůžko),
  • kouření a alkohol,
  • některé léky (v důsledku užívání kortikoidů mohou trpět osteoporózou například pacienti s revmatoidní artritidou),
  • některé onemocnění (poruchy příjmu potravy, štítné žlázy a podobně).

 

 

Babské rady a domácí léčba

 

Své zdraví můžete ovlivnit přiměřeným pohybem a vhodnou stravou. Měli byste se zaměřit především na doporučený příjem vitamínů, který může pomáhat nejen při osteoporóze, ale může být i její prevencí. Velice důležitý vápník můžete získat například z mléka, mléčných výrobků, brokolice, kapusty, fíků, mandlí, sóji, lískových oříšků, sezamu, máku, kakaa, slunečnicových semínek, vajec, sardinek nebo mléčné čokolády. S osteoporózou také pomáhají bojovat česnek a cibule, obsahují totiž síru nezbytnou pro zdraví kostí.

 

 

 

 

Liga proti osteoporóze

 

Liga proti osteoporóze byla zaregistrována ve druhé polovině roku 2000 jako neprofesní, pacientská organizace, která vyzývá k účasti občany trpící osteoporózou, jejich rodinné příslušníky a přátele, stejně tak jako odborníky, kteří se osteoporózou přímo či nepřímo zabývají, a je přirozeně otevřena všem dalším zájemcům.

 

Založení Ligy bylo odezvou na alarmující zprávy o stoupajícím počtu onemocnění a jejich důsledků ve světě i u nás k laické veřejnosti pomáhat tuto situaci zlepšit.

 

Základním úkolem Ligy je shromažďování a šíření informací o příčinách, prevenci, diagnostice a léčbě osteoporózy.

 

Videa o osteoporóze naleznete zde

Osteocentra pro Prahu a Středočeský kraj naleznete zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praha, 19. 10. 2018

Ing. Iveta Doskočilová - krizová manažerka a referentka pro zdravotní politiku KHS StčK

 

 

 

Zdroje textu:

http://www.iofbonehealth.org/

http://www.osteo-liga.cz/index.php/liga-protti-osteoporoze/odborna-zastita/osteocentra

http://www.osteo-liga.cz/index.php/osteoporoza/videa-o-osteoporoze

https://www.mojezdravi.cz/nemoci/osteoporoza-2055.html

https://www.google.com/search?q=ml%C3%A9%C4%8Dn%C3%A9+produkty&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiLkpWYh5LeAhXCKewKHbDHBb0Q_AUIDigB&biw=1536&bih=860#imgrc=q5JO2jckrnN9HM:&spf=1539936686609