20. 11. - Světový den CHOPN

Co je to CHOPN?

 

Chronická obstrukční plicní nemoc (dále jen „CHOPN“) je souhrnný název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém. Jak z názvu vyplývá, jedná se o onemocnění dolních dýchacích cest. Při CHOPN dochází k zvýšenému odporu v dýchacích cestách, který je překážkou pro proudění vzduchu při výdechu. Projevuje se dušností, kašlem, vykašláváním hlenů.

 

Chronickou obstrukční plicní nemocí onemocní 5-20% dospělé populace, kdy častější výskyt je u mužů. Toto onemocnění je úzce spjato s kouřením cigaret a profesí v prašném prostředí (broušení skla, cihelny, výroba azbestu, uhelné doly).

 

Prevence CHOPN

 

CHOPN je chorobou, které se dá mnohdy opravdu předejít. Nevztahují se na ni tolik rodinné dispozice, takže pokud Vaši blízcí ji mají, neznamená to, že vy chronickou obstrukční plicní nemocí musíte onemocnět též, stačí dodržovat několik opatření.

 

Hlavní prevencí je nekouřit. Dalším faktorem je zdravý a aktivní životní styl. Ve stravě se zaměřit na hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, aktivní cvičení a pohybovat se na čerstvém vzduchu. S tím souvisí i zaměstnání v prašném prostředí, které je stejně škodlivé jako cigarety. Zde platí důsledné používání ochranných pomůcek. Následnou prevencí je snižování počtu infekcí dýchacích cest. S tím samozřejmě také souvisí zdravý životní styl (zdravý a silný organismus se s infekcemi vypořádá lépe) a kouřením, kdy zanesené dýchací cesty jsou zeslábnuté a infekce dýchacích cest jsou častější.

 

 

20. 11. – Světový den chronické obstrukční plicní nemoci

 

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci byl poprvé vyhlášen roku 2001. Tento den má zvýšit podvědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci. V České republice je postiženo CHOPN přibližně čtvrt miliónu obyvatel.

 

 

Český občanský spolek proti plicním nemocem

 

Český občanský spolek proti plicním nemocem (dále jen „ČOPN“) je spolek, jehož základním cílem je rozšiřování a prohlubování znalostí lékařské i laické veřejnosti o plicních onemocněních. Byl založen z iniciativy členů výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti v lednu 2000. Členství ve spolku je od roku 2015 otevřeno i neodborné veřejnosti.

 

 

Hlavní plánované akce Světového dne CHOPN 2018 v ČR

 

Jako každoročně, i letos se ČOPN zapojí do realizace akcí Světového dne CHOPN ve spolupráci s hlavním organizátorem, Českou pneumologickou a ftizeologickou společností.

 • Bezplatnému měření spirometrie bude věnován den 21. 11. 2018, kdy budou pro zájemce otevřeny některé plicní ambulance. Seznam pracovišť Středočeského kraje:

   

Benešov

Nemocnice Rudolfa a Stefanie

Benešov

Plicní interna, s.r.o.

Brandýs nad Labem

Ordinace plicního lékaře, na Kopečku 199

Jirny

Pneumologie a ftizeologie CZP

Kutná Hora

PAIA

Mladá Boleslav

Klaudiánová nemocnice

Mladá Boleslav

Respiro-MB, s.r.o.

Mladá Boleslav/Mnichovo Hradiště

Ambulance plicních nemocí, s.r.o.

Neratovice

Plicní ordinace Kojetická

Rudná u Prahy

Medibre, s.r.o.

Slaný

Pneumologie Slaný, s.r.o.

 

 • Veřejná stanoviště, která budou k dispozici všem zájemcům o spirometrické vyšetření, budou umístěna v obchodních centrech (v době od 12.00 – 19.00 hod.):
  • v Hradci Králové (19. 11. 2018, OC Aupark),
  • Olomouci (20. 11. 2018, OC Šantovka)
  • a v Praze (21. 11. 2018, OC Nový Smíchov).

    

 • Přednáškový den při příležitosti Světového dne CHOPN v ČR se uskuteční dne 23. 11. 2018 v Lékařském domě ČLS JEP, Sokolská 31, Praha 2. Akce je součástí celoživotního vzdělávání lékařů a sester.

   

  Více informací naleznete zde .

 

 

Praha, 19. 11. 2018

Ing. Iveta Doskočilová - krizová manažerka a referentka za zdravotní politiku KHS StčK

 

 

 

Zdroje:

http://www.copn.cz/

http://www.kurakova-plice.cz/koureni_cigaret/zdravi/chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-chopn/115-chopn-chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-priznaky-projevy-lecba-definice.html

https://nemoci.vitalion.cz/chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc/

http://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/svetovy-den-chronicke-obstrukcni-plicni-nemoci-209/

https://cz.gsk.com/cs-cz/spolecenska-odpovednost/copn-cesky-obcansky-spolek-proti-plicnim-nemocem/