30. 5. - Evropský den melanomu

Celoevropská kampaň prevence kožních nádorů, při které se sdělují občanům informace o předcházení, včasné diagnostice a léčbě kožních nádorů – i to je cílem Evropského dne melanomu. Tato kampaň byla poprvé zahájena v Belgii před 19 lety a od roku 2000 se za podpory Evropské akademie dermatovenerologie připojily i další země - mimo jiné také Česká republika. Ta se této celoevrospké kampaně účastní již od roku 2001.

 

 

Co je to melanom?

 

Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou vzácné. Nejčastější je kožní forma. Na těle se může se vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které se vystavují slunečnímu záření nárazově. V místech slunci prakticky nevystavovaných se vyskytuje méně. Většímu výskytu nádorů kůže všeobecně přispívají kožní fototyp I a II, časté a hlavně dlouhé opalování na slunci (zvláště přes polední dobu), zejména spálení kůže, ale i dlouhodobé opalování kůže, byť tzv. dostatečně chráněné slunečními filtry s vysokým UV faktorem. Ten sice brání spálení kůže, ale uměle prodlužuje možnost pobytu na slunci bez rizika spálení, ovlivňuje změny imunity v kůži, a tak zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů.

 

 

Základem je prevence

Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi se doporučuje chodit nejméně 1x ročně.

 

Znaménka, která se musí více hlídat:

  • podezřelé je především zvětšení pigmentové léze nad 5 mm nebo navýšení znaménka nad úroveň kůže,
  • znepokojivá je i změna v barvě znaménka. Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu anebo o jeho nepravidelné okraje.

 

Seznam dermatologů v našem kraji

 

 

„Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina“

 

Již začátkem května se ve třech největších městech Česka konal již dvanáctý ročník Stanu proti melanomu, a to v Praze, Brně a Ostravě.  Za 4 dny prošlo Stanem 4194 klientů. Lékaři diagnostikovali celkem 158 zhoubných kožních nádorů. Z toho 47 melanomů, 94 bazaliomů a 17 spinaliomů. Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhala pod mottem „Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina“.  Jejím cílem bylo upozornit na možnost výskytu melanomů v méně běžných lokalitách.

 

 

 

Praha 30. 5. 2018

Ing. Iveta Doskočilová - krizová manažerka KHS StčK

 

 

 

 

Zdroje:

http://www.euromelanoma.org/czech

http://www.melanom.cz/

http://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/melanomy/co-je-melanom__s536x7215.html

http://www.dermanet.cz/cs/zdravotnicka-zarizeni/?kraj=CZ020

http://www.melanomy.cz/

https://www.dama.cz/clanek/zradna-materska-znamenka-jak-je-hlidat