Doporučení pro cestovatele do Brazílie

Brazílie – výskyt žluté zimnice

 

Doporučení pro cestovatele:

 

 • Povinné osvědčení o očkování proti žluté zimnici je vyžadováno pouze pro cestující pocházející z Angoly a Konžské demokratické republiky. Certifikát očkování je vyžadován i u dětí starších 9 měsíců.

   

 • Očkování se doporučuje všem cestujícím starším 9 měsíců, kteří nemají kontraindikace (oslabená imunita, dysfunkce brzlíku, hypersenzitivita na léčivou látku nebo např: pomocné látky vakcíny, symptomatická HIV infekce, jiné aktuální onemocnění)

 

 • Požadavky na očkování se mohou ve státech Brazílie bez upozornění změnit a v některých případech může dojít k odmítnutí vstupu.

   

 • Pokud existuje nebezpečí výskytu žluté zimnice v místě vašeho pobytu, připravte se na předložení osvědčení o očkování nebo potvrzení o osvobození od očkování ze zdravotních důvodů.

 

 • Při návštěvně parků, botanických zahrad a přírodních rezervací se doporučuje používání preventivních opatření k zabránění poštípání komárem, zejména mezi východem a západem slunce, kdy jsou komáři nejaktivnější.

  (Světově známá galerie moderního umění a botanická zahrada Inhotim Art Park v Bruma Dinho (Minas Gerais) umožňuje vstup pouze návštěvníkům, kteří prokáží platné očkování proti žluté zimnici)

 

 • Preventivní opatření k zabránění poštípání komárem zahrnují:
  - používání repelentu proti komárům v souladu s pokyny uvedenými na štítku výrobku
  - nošení košil s dlouhými rukávy a dlouhých kalhot
  - spaní nebo odpočinek ve stíněných/klimatizovaných místnostech nebo používání sítí proti hmyzu

 

 

Zdroj: ECDC, who.int

20. 3. 2018

 

Převzato z: http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/vyskyt-zlute-zimnice-v-brazilii-k-20-3-2018_15177_5.html