Informace o epidemiologické situaci ve výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky v 5. kalendářním týdnu 2020

V 5. kalendářním týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenán další vzestup celkové nemocnosti (akutních respiračních infekcí) oproti minulému týdnu, a to o 32,3 %. Celková nemocnost činila 1 911 onemocnění na 100 000 obyvatel, byl tedy překročen epidemický práh. Nejvyšší nemocnost (ARI) je hlášena v okrese Praha východ, nejnižší v okrese Kolín. Nejvíce nemocných je ve věkové skupině dětí do 5 let, kde došlo k nárůstu počtu onemocnění o téměř 30 %. Výrazný nárůst počtu onemocnění je však zaznamenáván i v ostatních věkových skupinách.

 

 

V porovnání s  předchozím kalendářním týdnem zaznamenán také vzestup onemocnění s klinickým obrazem chřipky tzv. „ILI“ (influenza–like illness) o 58,7 %. Celková nemocnost ILI ve Středočeském kraji je 246 případů onemocnění na 100 000 obyvatel, tj. 12,9 % z celkové nemocnosti ARI.

 

 

Od začátku chřipkové sezóny evidujeme 6 závažných případů v souvislosti s onemocněním chřipkou, v 1 případě s úmrtím.

 

 

V 5. kalendářním týdnu byl vydán zákaz nebo omezení návštěv v Městské nemocnici Městec Králové, Nemocnici Nymburk, LDN Kralupy n. Vltavou, DD Dolní Cetno. Byla uzavřena řada školských zařízení v okresech Kladno, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram a Rakovník.

 

 

 

 

 

 

Dne: 31.01.2020                                                                                    

Zpracovala:  MUDr. Lilian Rumlová

Zpracovatelka mapky: Mgr. Šárka Rambousková