Informace o nákaze virem Zika a informace pro cestující

Ministerstvo zdravotnictví uveřejnilo na svých webových stránkách aktuální informace o nákaze virem Zika a informace pro cestující: http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/informace-o-nakaze-virem-zika-aktualizace-k-25-1-2016_11353_5.html

 

Informace o nákaze virem Zika – aktualizace k 25.1.2016

Infekce Zika virem je přenášená komáry. Zika virus (ZIKAV), byl poprvé identifikován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě. 
 
Mezi hlavní symptomy infekce ZIKAV patří:
 • zvýšená teplota (<38,5 °="">
 • přechodné artritida / artralgie s možnými otoky kloubů především v menších kloubech rukou a nohou
 • makulopapulární vyrážka často se šířící z tváře na tělo
 • překrvení spojivek nebo bilaterální nehnisavý zánět spojivek
 • obecné nespecifické příznaky (jako myalgie, slabost a bolesti hlavy).
Inkubační doba se pohybuje od 3 do 12 dnů. Příznaky onemocnění jsou obvykle mírné a trvají 2 až 7 dní.
 
Cestou WHO bylo MZ informováno o dalších laboratorně potvrzených případech nákazy virem Zika v Guyaně, Ekvádoru a Barbadosu:
- v Guyaně byl hlášen 1 potvrzený případ nákazy způsobený virem Zika. Jedná se o ženu ve věku 27 let z oblasti Berbice.
- v Ekvádoru bylo hlášeno 6 laboratorně potvrzených případů (2 případy – jedním případem je žena ve věku 23 let z oblasti Guayaquil a druhým případem je muž ve věku 15 let z Portoviejo)  a dále  4 případy importované (3 případy  z Kolumbie a 1 případ z Venezuely).
- v Barbadosu byly hlášeny 3 laboratorně potvrzené případy, žádný z těchto případů neměl pozitivní cestovní anamnézu.
 
Dále několik zemí či oblastí potvrdilo přenos Zika virové infekce v uplynulých devíti měsících na svém území a to: Barbados, Bolívie, Brazílie, Cape Verde, Kolumbie, Ekvádor, ElSalvador, Fidži, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Maledivy, Martinique,Mexiko, Nová Kaledonie, Panama, Paraguay, Portoriko, Saint Martin, Samoa, Šalamounovy ostrovy, Surinam,Thajsko, Venezuela.
 
Celkem bylo v Brazílii hlášeno 3 530 případů mikrocefalií podezřelých z infekce nákazy virem Zika. Z toho bylo evidováno 46 případů úmrtí. 
 
 
Informace pro cestující:
 
V současné době jsou oblasti výskytu s rozsáhlým přenosem Zika virové infekce a oblasti s ojedinělým přenosem Zika virové infekce:
El Salvador, Venezuela, Kolumbie a Brazílie Surinam, Francouzská Guyana, Honduras, Mexiko, Panama a Martinik v současné době zažívají rychle se vyvíjející epidemii s rozsáhlým přenosem Zika virové infekce
 
Bolívie, Guyana, Ekvádor, Guadeloupe, Guatemala, Paraguay, Puerto Rico, Barbados, Svatý Martin a Haiti, kde byly hlášeny jen ojedinělé přenosy Zika virové infekce
 
Pokud budete cestovat do těchto oblastí zasažených virem Zika je nutné přijmout následující opatření:
 • Individuální ochranná opatření, aby se zabránilo bodnutí komárem. Používat po celý den repelenty a to zejména v průběhu dopoledne až do večera.
 • Cestující, kteří mají poruchy imunity nebo vážné chronické onemocnění -poradit se s obvodním lékařem před cestou do postižených oblastí.
 • Těhotné ženy a ženy, které se snaží otěhotnět a plánují cestovat do oblastí, kde dochází k rozsáhlému  přenosu  Zika virové infekce je nutné diskutovat cestovní plány se svým lékařem a zvážit nutnost cesty.
 • Oblečení –nosit košile s  dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty.
 • Používat sítě proti komárům.
 • Cestující, kteří vykazují příznaky kompatibilní s dengue, chikungunya nebo Zika virovým onemocněním do tří týdnů po návratu z postižené oblasti by měli kontaktovat svého lékaře.

v  Praze dne: 25.1.2016
Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO)