Kontrola stánkového prodeje občerstvení během akce „Vinobraní – dožínky na zámku Kačina“

Středočeští hygienici z územního pracoviště Kutná Hora se v rámci plánovaných kontrol zaměřili dne 9. 9. 2017 na stánkový prodej občerstvení při jednorázové akci znovuobnovené tradice dožínek a vinobraní na zámku Kačina nedaleko Kutné Hory. Jednalo se o 6. ročník, který byl věnován ochraně vzduchu a regionálním produktům a pro konání této již tradiční akce pořadatelé opakovaně zvolili areál zámku Kačina včetně nádvoří a zahrady.  

 

Celkem zde bylo k vidění 70 stánků s různým sortimentem a to především s vínem a burčákem. Dále stánky se sortimentem uzenin, sýrů, ovoce, pečiva, sladkostí, piva a kávy. Nechyběly ani stánky s drobnými suvenýry, šperky a hračkami. Hygienici svou pozornost zaměřili na stánky s občerstvením v podobě grilovaných klobás a hermelínu, langošů, guláše, polévek, rožněného masa a podobně.

 

Provozovatelé stánků si sami zajišťovali pitnou vodu pro osobní hygienu a na úklid. K přípravě pokrmů byla používána balená voda. Po celou dobu konání akce byly pro návštěvníky v areálu k dispozici chemické toalety, pro provozovatele stánku byly vyčleněny toalety v objektu zámku. Organizátor akce průběžně zajišťoval během celého dne odvoz odpadků.

 

Kontroly byly zaměřeny zejména na dodržování podmínek týkajících se způsobu skladování potravin, režimu přípravy a prodeje občerstvení, původu potravin, dodržování zásad osobní a provozní hygieny a zajištění dostupnosti informací o přítomnosti alergenů v nabízených pokrmech.

 

Provedeno bylo celkem 6 kontrol, při kterých byly zjištěny v zásadě drobné závady, které byly odstraněny ještě v průběhu kontroly (např. doplnění prostředků na mytí a osušení rukou – tekuté mýdlo a papírové ručníky, nebo chybějící doklady na potraviny). Vzhledem k tomu, že se jednalo o méně závažné nedostatky, nebyl žádnému z provozovatelů uložen finanční postih.

 

Zpracoval: odbor HV a PBU

Zpracováno: 21. 9. 2017