Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji k 20.08.2018

Měsíc srpen se přehoupl do své druhé poloviny, doba letních dovolených vrcholí, prázdniny finišují ke svému konci a s tím se blíží i konec letošní koupací sezóny. Začátkem tohoto týdne proběhla na většině koupacích oblastích a přírodních koupalištích Středočeského kraje poslední kontrola kvality koupacích vod podle monitorovacího kalendáře.

 

Letošní extrémně teplé a slunečné počasí si bohužel vybírá svou daň ve formě zhoršování vody v přírodních koupalištích. Nelze však tvrdit, že na všech místech se voda zhoršuje. Jednoznačný posun k horšímu, byl v tomto týdnu zaznamenán na dvou sledovaných lokalitách na Nymbursku, jezeru Poděbrady a jezeru Ostrá. Vzhledem k vysokým obsahům sinic a chlorofylu je na těchto přírodních koupalištích koupáni zakázáno.

 

Naopak v koupací oblasti Podskalí na přehradní nádrži Orlík se proti minulému týdnu obsah sinic snížil a původní hodnocení na stupni 4 (voda nevhodná ke koupání) mohlo být sníženo na stupeň 3. V současné době je tudíž ve všech sledovaných oblastech středočeské části přehradního jezera Orlík klasifikována stupněm 3 – zhoršená kvality vody. Stejnou kvalitu si nadále drží i písník Bakov na Mladoboleslavsku. Vzhledem k vysokému obsahu chlorofylu, způsobeného zvýšeným výskytem řas je touto známkou hodnocena rovněž voda v přírodním koupališti Vyžlovka.

 

Pro návštěvníky citovaných lokalit to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým děckám či těhotným ženám však jednoznačně doporučuji, aby se po vykoupání vždy osprchovali.

 

V letošní sezóně si oproti stavu v předchozím roce udržuje dobrou kvalitu vody přehradní nádrž slapy. Na většině sledovaných koupacích oblastí je voda hodnocena po celou sezónu stupněm 1, pouze v posledních 14 dnech došlo k mírnému zhoršení v Županovicích a na Staré Živohošti, kde vzhledem ke zvýšenému obsahu chlorofylu je voda klasifikována stupněm 2.

 

Nevhodná kvality vody však nadále přetrvána na Tyršově koupališti v Rakovníku a rybníku Jureček v oblasti Praha - východ.

 

Na ostatních sledovaných přírodních koupalištích je voda i na konci letošní mírně řečeno „přehřáté“ sezóny na výborné úrovni. Aktuální stav je veřejnosti dostupný na webových stránkách naší hygienické stanice Středočeského kraje – www.khsstc.cz  pod odkazem „koupaliště“.

 

Příští týden budou provedeny poslední kontroly kvality vod pouze na lokalitách ovlivněných vysokým obsahem sinic, které jsou podle posledního vyhodnocení klasifikovány stupněm 3 a 4.

 

Na přiloženém obrázku nabízíme pohled na pláž na koupací oblasti Rabyně přehradní nádrži Slapy v okrese Benešov.

 

 

24.08.2018

Zpracoval Ing. Luboš Mandík, ved. odd. HOK ÚP Příbram