Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji k 27. 7. 2018

Tento týden byly opět provedeny kontroly kvality vody ke koupání a to jak na přehradních nádržích, tak i na menších přírodních koupalištích a jezerech.

 

Teploty v tomto týdnu byly téměř tropické – kolem 30oC – na většině území kraje a spolu se skutečností, že velké množství lidí si užívá zaslouženou dovolenou, lze konstatovat, že koupací sezóna je v plném proudu.

 

Vysoké teploty a nízké stavy vody se ovšem začaly na kvalitě vody projevovat. Na přehradní nádrži Orlík se kvalita vody zhoršila ze stupně 1 na stupeň 3 –  kvalita vody je zde zhoršená v důsledku vyššího obsahu sinic – jedná se o Popelíky, Trhovky, Podskalí i Lavičky.  Pravděpodobnost  výskytu zdravotních problémů, ať už je to zvracení, nebo vyrážka  je mírně zvýšená, zejména u vnímavých jedinců.  Po koupání se doporučuje osprchovat nezávadnou vodou.

 

O něco lepší je zatím situace na nádrži Slapy. V Županovicích a nově i na Živohošti je kvalita vody vhodná ke koupání, vykazuje však mírně zhoršené vlastnosti – stupeň 2 – jedná se o víceméně o zhoršenou průhlednost. Dobrá kvalita vody zůstává na části přehrady Slapy v oblasti Měřín, Nová Rabyně,  Nová Živohošť a Ždáň, i když i tady lze očekávat postupné zhoršení.

 

Přírodní jezera jako jsou Poděbrady nebo písník Hradištko vykazují dobrou kvalitu vody, stejně jako koupaliště na Mladoboleslavsku – např. Všejany, Semčice, Bukovina nebo Bělá pod Bezdězem.

 

Proboštská Jezera stejně jako rybník Vyžlovka nebo rybník Jureček vykazují  mírně zhoršené vlastnosti vody –byly hodnoceny stupněm 2 – koupání zde je možné bez omezení.

 

V písníku Bakov nad Jizerou zůstává situace stejná – stále je zde kvalita vody hodnocena jako zhoršená   - stupeň 3 – nedoporučuje  se koupání vnímavým jedincům a všichni by se měli po koupání osprchovat nezávadnou vodou. Stejně byla v tomto ohledu vyhodnocena i kvalita vody na Tyršově koupališti v Rakovníku, kde došlo oproti minulému vzorkování k mírnému  zhoršení jakosti vody.