Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji k 29. 6.

Červen pomalu končí a s jeho koncem se přiblížilo každoročně tolik toužebně očekávané období prázdnin a dovolených. Lidé by měli zapomenout na své starosti, děti na své povinnosti a plně se věnovat odpočinku. No a kde jinde se nejlépe regenerovat, než v přírodě, nejlépe na břehu řeky nebo hezkého rybníka s čistou vodou.

 

V tomto týdnu proběhlo další kolo pravidelných kontrol na většině koupacích míst po celé České republice a pochopitelně i ve Středočeském kraji. Podle dodaných výsledků je na všech sledovaných vodních plochách, využívaných ke koupání ve volné přírodě v současné době kvalita vody na dobré úrovni.

 

Oproti kontrolám před 14 dny však došlo k mírnému zhoršení pouze na přehradní nádrži Orlík. Zde se již projevilo teplé období panující v letošním roce od dubna a na všech zdejších lokalitách se projevil nárůst vodní mikroflóry. Obsah chlorofylu ani počty sinic však zatím nedosahují významných hodnot a podle provedených rozborů byla na všech sledovaných místech kvalita vody hodnocena stupněm 2, tzn. voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. 

 

Podobný stav zůstává i na lokalitě Bakov na Mladoboleslavsku, Tyršově koupališti v okrese Rakovník či na rybníku Jureček a přírodním koupališti Vyžlovka v oblasti Praha – východ. Kvalitu vody na stupni 2 má i jezero Ostrá na Nymbursku.

 

Na všech sledovaných místech přehradního jezera Slapy je podle posledních výsledků voda výborná, hodnocena stupněm 1 – voda vhodná ke koupání.

 

Výborná kvality vody je i na všech malých koupalištích, které jsou kontrolovány provozovateli a výsledky hodnocení jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách naší hygienické stanice (www.khsstc.cz) pod odkazem „koupaliště“ 

 

Současný vývoj počasí nám „vodomilům“ zatím přeje a nic už nebrání navštívit v době nadcházejících dovolených nějaké přírodní koupaliště a oddat se vodním radovánkám.

 

Pro navození správné letní atmosféry nabízíme pohled na zatravněnou pláž u koupací oblasti Ždáň přehradní nádrže Slapy na Praze  - západ a přírodní koupaliště V Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku.   

 

 

 

 

29.06.2018

Zpracoval Ing. Luboš Mandík, ved. Odd. HOK ú.p. Příbram