Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji k 29.06.2015

Přišel tolik očekávaný čas prázdnin a s ním letní dovolená spojená především s cestováním, koupáním a sluněním, zkrátka se vším, co k tomuto období patří. Jakoby příroda čekala s tím pravým počasím na tento okamžik a od začátku prázdnin rtuť na teploměru atakuje letní rekordy. Nejlepším způsobem, jak tato tropická vedra přežít, je odstěhovat se k vodě a vrchovatě si užívat vodních radovánek. Pozor však na výběr míst, která hodláme ke koupání využít.

Ve Středočeském kraji je více jak 35 lokalit umožňujících koupání ve volné přírodě, kde jsou vody pravidelně kontrolovány buď hygienickou stanicí, nebo provozovatelem přírodního koupaliště. V tomto týdnu proběhlo další kolo kontrol, které ukazuje aktuální stav kvality koupacích vod na sledovaných lokalitách.


Přestože v minulém týdnu panovalo chladnější a místy i hodně uplakané počasí, mírný úbytek sinic, ověřený při posledním vzorkování na lokalitách Orlické přehradní nádrže, nepokračoval. Obsahy sinic jsou stále vysoké a na všech lokalitách je voda nevhodná ke koupání. Jedná se o koupací místa Popelíky, Trhovky, Lavičky a Podskalí.


Koupání ve vodách s vysokým obsahem toxických sinic je zvlášť nebezpečné pro osoby se sníženou imunitou, malé děti a těhotné ženy, kterým rozhodně vodní radovánky na uvedených lokalitách nedoporučuji.


Vzhledem k panujícím vedrům, které mají podle meteorologů pokračovat až do příštího týdne, není ani reálný předpoklad ke zlepšení tohoto ne zrovna optimálního vývoje.
Z ostatních sledovaných lokalit se v současné době vyšší obsahy sinic vyskytují rovněž na písníku Bakov na Mladoboleslavsku. Jejich výskyt však není tak výrazný a kvalita vod je hodnocena stupněm 3. Koupání je možné, rozhodně však doporučuji se po každém koupání osprchovat.


Na všech ostatních sledovaných místech má voda výbornou kvalitu a milovníci vodních radovánek si mohou užívat koupání v přírodě plnými doušky.
Již příští týden budou provedeny nové kontroly na dalších lokalitách a pochopitelně opakovaně i na Orlíku a písníku Bakov. Výsledky budou opět k dispozici na webových stránkách naší hygienické stanice ke konci týdne.

Zpracoval Ing. Luboš Mandík, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram
03.07.2015