Štěnice domácí - informace o výskytu a hubení

Štěnice domácí jsou krev sající hmyz z rodiny Cimicidae.

Všechna vývojová stadia nymfy i dospělí jedinci Cimex lectularius, potřebují sát krev teplokrevných živočichů, optimálně lidskou, i když při absenci lidského hostitele nepohrdnou ani jinými savci a ptáky. Sají hlavně v noci na obnažených částech těla, sání trvá až 10 minut, do rány vpouští látku s protisrážlivým účinkem a anestetikum, aby si oběť neuvědomila, že je napadena.
Přes den se ukrývají. Typická místa úkrytu jsou švy a okolí pružin matrací, trhliny v rámech postelí, pod odlepenými tapetami, za rámy obrazů, uvnitř nábytku, v čalounění, pod podlahovými lištami. Preferují tkaniny a dřevo před kovem a plasty. Aktivně mohou pronikat i ze sousedních příbytků, přes dveře, mezi pokoji. Štěnice se mohou aktivně šířit v oblečení, ložním prádle, zavazadlech když lidé cestují, v palivovém dřevu, starém nábytku. Občas lidé nachází štěnice v divadlech, vlacích, autobusech. Jsou to mistři ve skrývání. Dospělé štěnice jsou oválné, bez křídel, rezavě červené až mahagonové barvy, velké 1 až 7 mm. Samice štěnic kladou v místech svého úkrytu drobná bílá vajíčka, ze kterých se po pětinásobném svlékání nymfy vyvine během 5 týdnů až 4 měsíců dospělý jedinec (rychlost přeměny záleží na teplotě a dostupnosti potravy – krve, nymfy se podobají dospělcům). Štěnice žijí 6-12 měsíců, a jsou schopné přežívat dlouhou dobu i bez potravy (nymfy 80 – 140 dní, starší stádia déle; dospělí jedinci až stovky dní).
Bodnutí štěnicí samo o sobě nebolí, v místě bodnutí se objeví lokální reakce: narůžovělé až zarudlé makuly, pupeny, které svědí a při škrabání se mohou následně infikovat. Pokud nejsou rozškrabány, mizí samy během týdne. Někteří lidé nemusí mít žádnou reakci, u jiných může dojít i k alergické reakci (velký otok a zarudnutí v místě bodnutí, velmi zřídka až anafylaxe). Rozlišení bodnutí štěnicí od pobodání jinými členovci (komáři, mouchy, pavouci) je obtížné. Neméně závažným problémem je nespavost a psychické problémy – stres z pocitu, že obydlí je okupováno nevítaným návštěvníkem. Není známo, že by štěnice působily přenos infekcí. Známky zamoření štěnicemi zahrnují:
-         možné zbytky kutikul po svlékání nymf
-         nález živých štěnic v místech jejich úkrytů
-         rezavé až tmavé krvavé skvrnky, velmi malé – zbytky stolice štěnic - na ložním prádle a v okolí úkrytů
-         sladký zatuchlý zápach
 
Štěnice hledejte hlavně v blízkosti postelí, zaměřte se na matrace, rámy postelí, oblast hlavové části postele. Zde je schováno až 85 % štěnic. Vezměte si k dispozici lupu. Lidé si často přinesou domů štěnice v zavazadlech či šatech, když i krátkodobě navštíví zamořený byt či hotel. Je-li zavlečen jen malý počet štěnic (často jen jedna plodná samička), zůstávají dlouho neodhaleny a za příčinu kožních reakcí na pobodání je považováno cokoliv jiného (např. alergie na bodnutí komárem). Pokud často cestujete, pátrejte v hotelových pokojích po známkách zamoření štěnicemi, pokud pochybujete, zkontrolujte před odjezdem zavazadla a vyperte všechno oblečení, co nejdříve po návratu domů.
Dříve byly štěnice považovány za problém rozvojových zemí, přeplněných ubytoven a zchátralých domů. V posledních letech jsou velkým problémem i ve všech vyspělých státech, Českou republiku nevyjímaje. Setkat se s nimi můžeme i v nejluxusnějších hotelích a rezortech. To je nejspíš zapříčiněno velkým cestováním lidí, snadným pohybem zamořených zavazadel, a změnami dostupných pesticidů vhodných k hubení štěnic.
 
Štěnice najdeme po celém světě od Severní přes Jižní Ameriku, do Afriky, Asie a Evropy. Při koupi nábytku „z druhé ruky“, především matrací a postelí, pátrejte po přítomnosti štěnic dříve, než je přinesete domů.
Svépomocí se lze štěnic zbavit jen velmi obtížně. Doporučuje se například opakované vysávání, s důrazem na místa, kde se štěnice skrývají, použít lze přenosné parní čističe. Metody, které usmrtí všechna stádia vývoje štěnice: praní při teplotě nad 60°C, sušení v sušičce při teplotě nad 45°C, suché čištění v čistírně, teplota -17°C po dobu 10 hodin. Nechemické metody však nemají většinou potřebnou účinnost. Proto je dobré si k likvidaci přizvat specializovanou firmu, která provede odbornou likvidaci tohoto nevítaného parazita pomocí vhodného insekticidu. Vzhledem k rezistenci štěnic je k úspěšné likvidaci tohoto členovce nutná opakovaná aplikace insekticidu a monitoring zasažených míst.
Použité zdroje:
  1. Parasites - Bed Bugs (Centers for Disease Control and Prevention, leden 2013)
  2. http://www.cdc.gov/parasites/bedbugs/
  3. Štěnice domácí některé nové poznatky (autor doc. RNDr. Pavel Rödl, CSc., duben 2012)
  4. http://sdruzeni.dddinfo.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=34
 
Zpracovala: Mgr. Martina Králová, vedoucí protiepidemického oddělení KHS Stč. kraje, ÚP Nymburk
Datum zpracování: 01.06.2015